Együttérzés önmagunkkal

De mégis, mit jelent együttérezni önmagunkkal?

Valójában ugyanazt, mint együttérezni másokkal.

Csak valahogy, mintha a másokkal való együttérzés sokkal könnyebben menne. Mintha másokat könnyebb lenne megérteni, sajnálni, könnyebb lenne mellettük lenni mindabban, amin keresztül mennek.

Ha mi hibázunk, ott egyből bekapcsol az önbírálat. Hogy mondhattunk ilyen hülyeséget? Nem ezt „kellett volna” tenni… Mintha minden hiba végzetes és visszafordíthatatlan lenne. Persze, sajnos akadnak ilyen hibák is az életben, azonban szerencsére a legtöbb – ami megesik velünk – az nem ilyen.

Egy önmagát szerető, önmagával együttérezni képes ember együttérző tud magával lenni. Akkor is, ha éppen nem úgy reagál, ahogy „kellett volna”. Akkor is, ha nem tudja a tökéletest hozni, ha nem tudja mindig a 120%-ot nyújtani. Amit egyébként nem is lehetséges, de nem is kell… El tudja fogadni, hogy ahogy mindenki más, úgy ő is követ el hibákat, de mindehhez megértéssel és kedvességgel viszonyul. Mintha csak egy jó barátot támogatna. Tudja, hogy a hibák kijavíthatóak. És azt is tudja, hogy minden hiba egy lehetőség a önmegfigyelésre, az önmegértésre és a tanulásra.

A hibák lehetőséget adnak számunkra az önmegfigyelésre, önmegértésre és tanulásra.

Az önmagát szerető ember képes félelem nélkül, teljes valójában jelen lenni életének helyzeteiben, kapcsolataiban. Nem fél önmaga lenni. Nem fél hibázni, mert tudja, hogy a hibázás az élet természetes velejárója.

Az önszeretet felé vezető úton az első lépés az értékeinkkel és a hiányosságainkkal együtt történő önelfogadás.

A magunkkal való együttérzésnek három komponense van:

  • kedvesség önmagunkkalmegértő odafordulás önmagunk felé, amikor nehezen mennek a dolgaink, az önkritika helyett az önegyüttérzés képességének bekapcsolása
  • közös emberi tapasztalat megértése – a társas összehasonlítás helyett – amikor azt keressük, hogy mi nincs meg bennünk másokhoz képest – meglátni azt, hogy miben vagyunk egyformák, és milyen tapasztalatokat élünk át közösen
  • tudatos jelenben levés, amikor nem ragadtatjuk el magunkat az érzelmeink által, de nem is ignoráljuk őket

Az online mentálhigiénés levelezés egy aktív, szakmailag támogatott önismereti munkához biztosít lehetőséget. Ennek segítségével remekül gyakorolható az önegyüttérzés készsége.

Várom a megkeresésed, ha Te is kevésbé szeretnél önbíráló lenn. Ha nagyobb lelki nyugalomban szeretnéd élni a mindennapjaidat. Ismerkedj meg az önegyüttérző oldaladdal!

A mentálhigiénés támogatás mikéntjéről bővebben a „Részletek” menüpont alatt olvashatsz. Ha pedig megjött a kedved ahhoz, hogy írj, akkor hoztam egy kis segítséget a „Felkészülés az első levélre„.

Szeretettel várom a megkeresésed a tamogatas@vanakinekelmondhatod.hu e-mail címre.
Direkt üzenetküldő funkcióért kattints az ELÉRHETŐSÉGEIM aloldalamra, ahol azonnal megteheted az első lépést! A szolgáltatás igénybevétele a levélváltások számától függetlenül ingyenes és az is marad.